Batı’da Yeni Moda Başörtüsü

Batı’da modanın muhafazakârlaştığını söyleyen University of London’a bağlı Goldsmiths’de doktora araştırmacısı Yasmin Dewan Khatun, uzun kollu elbiseler, daha bol, geniş kesim ve tesettürlü kıyafetlerin vitrinleri süslediğini söylüyor ve ekliyor: “Victoria Beckham, Elie Saab and Givenchy gibi markalar tesettürlü ve daha muhafazakâr koleksiyonlar piyasaya sürmeye başladılar. Mayıs ayındaki İngiltere kraliyet düğününde bile Meghan Markle’ın gayet muhafazakâr bir gelinlik tercih ettiğini gördük. Muhafazakâr moda, dünyadaki modaya büyük oranda yön veriyor.”

Modanın yeryüzünde ilham aldığı ögeleri düşündüğümüzde sanırım başörtüsü ve tesettür aklımıza gelecek en son şeylerdir. Zira başörtü modası, zamanı olmayan, sadece ötelerden emredildiği için gözetilen bir vecibedir. Ancak her şeyin modanın “aleti” olduğu ve değerlerimizin her gün başka şekilde erozyona uğratıldığı postmodern dünyada, başörtüsünün bu halkaya dâhil edilmesi ise beklenmedik bir şey değildi. Moda olması en az beklenen başörtüsü ve tesettürün bile şuan moda haftalarını süslüyor olduğunu ifade eden University of London’a bağlı Goldsmiths’de “Modanın din ile ilişkisinin ve muhafazkâr moda akımının Müslüman kadınların kimliklerini nasıl etkilediği” üzerine doktora araştırması yapan Yasmin Dewan Khatun ile; Batı’daki başörtüsü modasını, bunun Müslüman kadınları nasıl etkilediğini ve bir anlamda dönüştürdüğünü, moda endüstrisinin sonunda Müslüman kadınları dâhil edip etmediğini, muhafazakâr modaya olan büyük ilginin Müslüman kadınların hayatını kolaylaştıcı bir etken mi yoksa Batı’nın nesneleştirdiği kadın zincirinin son halkası mı olduğunu irdeleyen birçok sorunun cevabını aradık.

Dünyada özellikle son yıllarda başörtülü kadınların moda içine dâhil edildiğini görüyoruz. Büyük markalar tesüttürlü kadınların giyebileceği parçalar tasarlıyor ve defileler düzenliyor. Batı moda sektörünün muhafazakâr modaya ilgisi ilk nasıl ve ne zaman başladı?

Bu ilgi uzun zamandır vardı. Ancak son yıllarda birçok marka ve tasarımcı, bu pazara girmenin ne kadar kârlı olduğunu fark etti. Bu ilginin en çok özellikle son 10 yılda geliştiğini söyleyebiliriz. Büyük tasarım markaların koleksiyonlarından küçük ölçekli perakende satış yapan markalara kadar birçok kesimin her geçen gün daha da muhafazakâr moda unsurlarına gerek reklamlarında gerek kampanyalarında yer verdiğini görüyoruz. Özellikle Batılı moda markalarının reklam ve koleksiyonlarında açık bir şekilde Ramazan ayından ve Ramazan bayramından bahsettiklerine, muhafazakâr moda ve din kavramlarına aleni şekilde yer verdildiğine şahitlik ediyoruz. Biliyoruz ki moda ve dinin geçmişe dayanan uzun bir tarihi var. Bu yıl New York’ta düzenlenen Met Galası’nın teması Hristiyanlık ve Hristiyanlığın modayla olan ilişikisiydi. Yüzyıllardır birbirleriyle yakın ilişkide olan iki mefhumun da birbirinden ilham aldığını söyleyebiliriz.

COOL GÖRÜNEN MÜSLÜMAN

KADIN MODASI

Peki Batılı moda endüstrisi Müslüman kadını nasıl keşfetti?

Bugün sokağa baktığınızda gözünüze en çok çarpan şeylerden biri, genç ve “cool” görünen Müslüman kadınların varlığı. Bu imgenin kendisi bile devrim niteliğinde bir akım. Etrafınızda bu kadınların alışveriş yaptığını ve piyasadaki mevcut kıyafetlerle kendilerine göre nasıl stil geliştirdiklerini, müşteri profilinin nasıl değiştiğini görüyorsunuz. Bunu fark eden birçok modacı ve tasarımcı, bu pazarın ne kadar kârlı olduğunun farkına vardı. Muhafazakâr modaya olan ilginin sadece Türkiye ve Malezya gibi Müslüman ülkelerle sınırlı kalmayıp gayrimüslim olan İngiltere ve Amerika başta olmak üzere birçok ülkede de benzer bir ilginin olduğunu görebiliyoruz. Sosyal medya özellikle bu durumu dünyanın en ücra köşelerine kadar taşıdı. Instagram, Facebook ve Youtube gibi sosyal medya platformları aracılığıyla insanlar, dünyanın diğer kesimlerimde yaşayan diğer Müslüman kadınların başörtülerini nasıl yaptıklarını ve ne tarz tesettürlü kıyafetler giydiklerini görebilmeye başladılar. Bu durum ise “genç, modaya uyan ve cool görünen” kadınların daha da görünür, daha da hayatın bir parçası olmasını durumunu ortaya çıkardı.

… Devamını Dergiden Okuyunuz.