Endüstriyel Mutluluk

Gidilecek yolun uzun ve engebeli olduğu iddiası ile hevesimizi kıran endüstriyel mutluluklar, bize mutluluğu bir hap gibi yutturmayı, serum gibi zerk etmeyi teklif eder. Bunun karşılığı olarak gözünü her daim cüzdanımızın iç ceplerine dikmektedir. Kazanırken çektiğimiz çileye değil harcarken yaşayacağımız mutluluğa ortaktır.


Muhlise abla çok okuyan, her şey üzerinde derinlikli düşünen bir büyüğüm. Derin tecrübesi, yerli yerinde cümleleri ile her zaman ufkumu açmıştır. Tesirli sözleri nedeniyle hayatımda düzene soktuğum birçok konu var. Tembihleri benim için çok kıymetli. Fakat geçenlerde beni şaşırttığını söylemeliyim. Evine aldığı masanın tam bir hayal kırıklığı olduğunu anlatıyordu. Aslında masa tam istediği gibiydi. Her şeyiyle güzel ve zevkli bir tasarıma sahipti. Muhlise ablayı hayal kırıklığına uğratan o masayı alınca mutlu olacağına iman etmiş olmasıydı. Mutlu olmadığını anlatırken her zamanki bilge bir kavrayışla değil canı yanmış bir pişmanlıkla gülümsüyordu. Muhlise ablaya bunu yapan hayat bana kim bilir neler yapardı.

Erich Fromm, tıpkı Eski Ahit’te bulunan “Cennet ten Düşüş” hikâyesinde olduğu gibi, insanlık tarihini başlatan ve sürdüren sürecin “hayır” dediğimiz o an ile kesinleştiğini belirtir. Bu itirazı kutsayan, “hayır” deme refleksini bir özgürlük payandası olarak sunan, insan olmanın yegâne özelliği olarak kabul eden modern insan; kapitalizm karşısında “hayır” deme, itiraz etme yeteneğini kaybetmiş gözüküyor. Kendisine dayatılan her türlü yalancı mutluluk vaadine evet diyerek sürü ile beraber aynı yöne gitmek ve itaat etmek artık modern insanın illetli özellikleri.

Her Şey Mubah Mı?

Hedef kitlesinin duygularını manipüle eden ve alakasız vaatlerle kandıran reklam metinleri, tüketim alışkanlıklarımızı yeniden şekillendirilmeye çalışma gayretleri, satın alma motivasyonumuzu arttıran sloganlar… Ekranlardan kaçsak billboardlarda bizi çepeçevre kuşatan spotlar… Mutluluk ve esenlik guruluğu iddiası içerisinde kendisine bir faydası dokunmamış yaşam koçları, pozitif psikoloji uzmanları, çeşit çeşit terapistler ve mutluluk iktisatçıları...

 

… Devamını Dergiden Okuyunuz.