Modası Geçmeyen Tek Şey Modadır

Stil ve İmaj Yönetimi Danışmanı, Rüzgar Mira Okan, “Modayı yok saymak insanı yok saymaktır.” diyor ve ekliyor: “Moda bir bıçak gibidir. Kullanmayı bilmezseniz size zarar verebilir. Ama siz modanın bir bıçak olduğunu, elinizi kesebileceğini fark ederseniz ve bıçağı nasıl tutmanız gerektiğini bilirseniz onu yönetebilirsiniz. O yüzden modanın modası geçmez. Çünkü ölümsüzlüğü besliyor. Modayı yok saymadan, kendi stilinize uygun hareket ettiğinizde moda size zarar veremez. Bir tüketici olmazsınız. Stil kimliğiniz oluştuysa onunla birlikte zamansız bir şekilde ilerleyebilirsiniz.”

Hızın ve endüstrileşmenin hâkim olduğu şu dönemde modanın dışında kalan bir şey var mı? Artık her şeyin bir modası var. Hayatlarımızı, dilimizi, kültürümüzü, yediğimizden giydiğimiz şeylere kadar her şeyi etkiliyor, dönüştürüyor. Peki bizim algılarımızı yöneten bu güçlü ve etkili yapıyı ciddiye almama lüksümüz var mı? Georgia State Üniversitesinde Marka ve Algı Yönetimi ve University of Arts London, London College of Fashion’da Moda ve Stil alanında yüksek öğrenimini gören Rüzgar Mira Okan, modanın hayatımızdaki yerine dikkat çekiyor. Okan’la moda kavramını üzerinden; moda kadınsı bir şey midir, soyut mudur yoksa somut mu, entelektüel bir tarafı var mıdır, en çok kimler tüketiyor, stil nedir, imaj nedir gibi soruların cevaplarını aradık.

Modabilimi yani bir adıyla “Fashion- ology” kavramı nasıl ortaya çıktı?

Son dönem de bu kavramlar akılda kaldığı için daha çok tercih ediliyor. Buyology diye de bir kavram var. Satın alma bilimiyle ilgileniyor. Son zamanlar ology’ler de popülerleşti, yani moda oldu. Modayı ben şöyle tanımlıyorum; Moda, modası geçmeyecek olan tek şey. Biz ölüp gideceğiz ama moda hâlâ devam edecek. İstanbul Moda Akademisi’nde hocayken derslerimde moda felsefesi, modanın psikolojisi, modanın tarihi ve modanın politik tarafı gibi çeşitli konulara değinirim. Mesela tarihte bir kral paçalarını kıvrık unutuyor ve ata öyle binip kral yolundan geçiyor. Onu görenler “vardır bu kralın bir bildiği” diyor ve duble paça pantolon ortaya çıkıyor. Ben insanlara modanın bu tarafını anlatıyorum. Yani nereden geldi? Nasıl geldi? Bizi nasıl etkiliyor? Moda 1800’lerde de vardı. Bu nedenle modanın ology’sini konuşacak kişinin tarih, psikoloji, politika, felsefe daha da ötesi matematik, geometri ve sanat tarihi bilmesi gerekir. Gerçekte ise Coca Chanel’inde söylediği gibi, “Moda geçer stil kalır.” Şu anda ise moda bir endüstri ve tüketmek için var.

… Devamını Dergiden Okuyunuz.