Paylaşımlar; bazen ana sayfalardan çerezlerden overlokçu gibi ayağınıza geliyor, bazen kampanyalı su arıtıcı cihazı gibi telefonu sms’lerinizi zorluyor bazen de bir tık kadar yakın olan muhafazakâr giyimin sultanlarının sunduklarını sorgusuz sualsiz beğendirerek tahtlarını yaptırıyor. Dijital moda yolculuğundan etkilenmeyecek pek kimse yok, varsa da gözden kaçırdığımız “demodeler” onlar.

Tüketiyoruz… Önce çok sevip sonra rafa kaldırıyoruz; zamanın gerisinde kalan her şeyi. Püskürtünce keyif veren poşet leblebi tozunu, üzerinden kamyonda geçse de kırılmayan cep telefonumuzu hayatımızdan çıkardığımızda demode kalıyor. İyi mi kötü mü yargılamak istemez hemen ilk satırlardan cümleler. Düşünmek lazım üzerine. Asıl olan nedir; amaç mı araç mı?

İletişim Pazarı

Kitle iletişim araçlarının yayılması ile tüketici modası en büyük vurgunu endüstriyel moda ile yaptı. Toplumların en alt tabakasından yukarıya katman katman toplanılan veriler, bir nevi ihtiyaç ve dürtüler listesi, teknoloji ile birleşince tahmin dahi edilemez pazarlar oluşturdu. Bu yüzyılın şüphesiz en önemli gelişmlerinden biri olan kitle iletişimin zaman ve mekân olmaksızın kolaylaştırılması, dijital bir pazara yol açtı. Bu döngüde avını bekleyen kurt misali hazırda bekleyen dijital pazarlama iletişimi, aynı zamanda moda treninin rayı görevini de hakkıyla yerine getiriyor. Influencer, viral pazarlama derken çağa ayak uyduran bir iletişim modelinin kapıdan kovsak bacadan giren dumanı tüm evreni sarmakta. Paylaşımlar; bazen ana sayfalardan çerezlerden overlokçu gibi ayağınıza geliyor, bazen kampanyalı su arıtıcı cihazı gibi telefonu sms’lerinizi zorluyor bazen de bir tık kadar yakın olan muhafazakâr giyimin sultanlarının sunduklarını sorgusuz sualsiz beğendirerek tahtlarını yaptırıyor… Dijital moda yolculuğundan etkilenmeyecek pek kimse yok, varsa da gözden kaçırdığımız “demodeler” onlar.

… Devamını Dergiden Okuyunuz.